Луцька міська клінічна лікарня – лікувально-профілактичний заклад та організаційно-методичний центр, що надає первинну, спеціалізовану, висококваліфіковану медичну допомогу мешканцям міста Луцька та жителям Волинської області.

Історія лікарні починається з 1939 року, коли була створена Луцька міська лікарня. 13 червня 1951 року відбулося об’єднання міської лікарні та поліклініки і утворення Луцької міської лікарні з поліклінічним відділенням та здоровпунктами. В 1958 році лікарня мала 130 ліжок і обслуговувала 55 тисяч міського населення.

Сучасна історія Луцької міської лікарні починається в 1980 році, коли було введено в дію новий стаціонар на 570 ліжок, який зараз розміщений за адресою проспект Відродження 13. На сьогоднішній день це потужний стаціонар на 650 лікарняних ліжок озброєний новітньою діагностичною базою.

Імідж закладу ґрунтується на високому професіоналізмі персоналу, розвиненій матеріально-технічній базі та чуйному відношенні до пацієнтів.

Очолює лікувальний заклад кандидат медичних наук – Духневич Лариса Петрівна, яка в умовах недостатнього фінансування зробила надзвичайно багато з переоснащення лікарні сучасною медичною апаратурою та запровадження новітніх лікувально-діагностичних методик, багато сил і енергії віддає розвитку охорони здоров’я м. Луцька, розбудові української державності.

 

Луцька міська клінічна лікарня розміщена на площі в 5,8 гектар, більше половини якої займає власний парк. Загальна площа приміщень головного лікарняного корпусу 19005,7 м2. В лікарні розгорнуто В лікарні 17 лікувальних відділень на 645 ліжок, приймальне відділення, відділення інтраскопічної і функціональної діагностики, клінічна, біохімічна та бактеріологічна лабораторії, відділення фізіотерапії, консультативно-діагностичний центр. Особливістю лікарні є наявність чотирьох обласних центрів з надання невідкладної медичної допомоги, а саме:

  • опікового відділення, відділення реконструктивно-відновної хірургії та хірургії китиці;

Опікове відділення на 40 ліжок з ПІТ. Лікуються хворі з термічними травмами та їх наслідками, механічними травмами всіх локалізацій з дефектом м’яких тканин, вродженими та набутими деформаціями, особливий напрямок в роботі відділення – травми та захворювання китиці, які потребують мікрохірургічних втручань на судинах та нервах.

  • центру кардіоваскулярної патології на базі кардіологічного, неврологічного відділень, відділення реабілітації та рентген-хірургічного блоку;

Центр функціонує з 2005 року. В складі центру: кардіологічне відділення, відділення неврології, реабілітаційне відділення та рентген-хірургічний блок. Щорічно стаціонарне лікування отримує близько 5 000 хворих з патологією серцево-судинної системи: з них близько 700 хворих з інсультами головного мозку та до 300 хворих з інфарктом міокарду.

Силами Центру виконується регіональна програма боротьби з серцево-судинними захворюваннями «Волинькард». В рамках виконання заходів державної Програми із запобігання та лікування серцево-судинних захворювань в жовтні 2013 року відкрито рентген-хірургічний блок. За допомогою ангіографічного комплексу протягом 2017 року виконано 524 втручання на коронарних артеріях: виконано 279 стентувань.

Вперше у західному регіоні України запроваджено широке використання стентування при гострому коронарному синдромі – 74,9% стентувань виконано при гострому інфаркті міокарда.

Крім того, у виконуються ангіографії і емболізації мозкових артерій при аневризмах, ангіографій і ангіопластики артерій нижніх кінцівок.

  • відділення інтенсивної терапії екстракорпоральних методів детоксикації, гіпербаричної оксигенації, гострих отруєнь та гемодіалізу;

В структуру центру входять 5 діалізних залів, плазмаферезна для проведення еферентної терапії, палата інтенсивної терапії та стаціонар на 9 ліжок. У Волинській області функціонує п’ять філій центру. Силами центру виконується державна Програма поліпшення надання медичної допомоги хворим нефрологічного профілю.

  • центру шлунково-кишкових кровотеч на базі відділення ургентної хірургії.

Організований на базі відділення ургентної хірургії та ендоскопічного підрозділу відділення інтроскопії. Розроблені власні алгоритми надання допомоги, використовуються сучасні методики ендоскопічної зупинки кровотеч. В результаті, за останні роки в лікарні не було випадків смерті від шлунково-кишкових кровотеч виразкового ґенезу.

Таке поєднання є практично унікальним серед медичних закладів України.

Режим роботи лікарні безперервний – 7 днів на тиждень, 24 години на добу відбувається поступлення та виписка хворих. Загалом в лікарні цілодобово чергують 12 лікарів різних спеціальностей і травмпункт.

Всього в лікарні 1256 працівників. З них 281 лікарі, 524 середні медичні працівники, 268 молодші медичні сестри. Лікарі вищої та першої кваліфікаційних категорій складають 86% від загального складу лікарів. В їх числі 2 доктори медичних наук, 8 кандидатів медичних наук, 4 Заслужених лікарів України. 80% середніх медичних працівників мають першу і вищу кваліфікаційну категорію.

Щороку понад 22 тисячі хворих лікуються в стаціонарі закладу і ще близько 20 тисяч отримують невідкладну медичну допомогу амбулаторно. Луцька міська клінічна лікарня широко відома за межами міста. За рік для лікування звертаються більше 4 тисяч жителів області та сусідніх регіонів. Щодня в лікарню поступає близько 100 хворих. Управлінням лікарні багато робиться для спрощення цього процесу для пацієнтів: заклад оснащений вказівниками, на стендах розміщені пам’ятки для пацієнтів. Під час очікування можна ознайомитись з правилами перебування в лікарні, порядком відвідування хворих, наочною санітарно-освітньою інформацією.

Відповідно до заходів з реформування спеціалізованої медичної допомоги в Україні лікарня уклала договір з Національною службою здоров’я України на надання медичних послуг за Програмою медичних гарантій за 14 пакетами:
• Стаціонарна допомога дорослим та дітям без проведення хірургічних операцій
• Хірургічні операції дорослим у стаціонарних умовах
• Медична допомога при гострому інфаркті міокарда в стаціонар. умовах
• Медична допомога при гострому мозковому інсульті в стаціонар. умовах
• Медична реабілітація дорослих та дітей від 3-х років з ураженням нервової системи.
• Медична реабілітація дорослих та дітей від 3-х років з ураженням опорно-рухового апарату
• Лікування пацієнтів методом екстракорпорального гемодіалізу
• Амбулаторна вторинна (спеціалізована) медична допомога
• Гістероскопія
• Езофагогастродуоденоскопія
• Колоноскопія
• Цистоскопія
• Бронхоскопія
• Стаціонарна паліативна допомога дорослим та дітям.

Лікувально-діагностичний процес базується на дотриманні затверджених в Україні протоколів і стандартів обстеження та лікування, виконання яких постійно контролюється управлінням закладу.

В лікарні широко використовуються для своєчасної діагностики можливості відділення інтроскопічної і функціональної діагностики: ендоскопічні методи, ультразвукова діагностика, електрокардіографія, холтерівське моніторування для виявлення порушень ритму серця, реоенцефалографія, електроенцефалографія, реовазографія, велоергометрія, визначення функції зовнішнього дихання та спірографія, комп’ютерна та магніторезонансна томографії.

Повноцінно обстежити хворих допомагають працівники клінічної, біохімічної та бактеріологічної лабораторій, які проводять до 3550 аналізів за добу, а саме до 1300 клінічних аналізів, 350 бактеріологічних і 1900 біохімічних аналізів в день. Лабораторія відділення реанімації працює цілодобово. Протягом останніх 4-х років біохімічна лабораторія бере участь в Програмах міжлабораторних порівнянь результатів вимірювань «Клінічна біохімія в клінічній лабораторній діагностиці» та «Імунологія» і щороку в кожному з етапів показує 100% достовірність результатів, в той час як середній показних по Україні складає близько 80%.

Терапевтичні відділення лікарні дозволяють якісно провести діагностичний процес та надати спеціалізовану допомогу при всіх захворюваннях. Висококваліфіковані лікарі-хірурги виконують оперативні втручання на всіх органах та системах, крім офтальмології. Щорічно виконується більше 8 тисяч операцій.

В лікарні функціонує відділення малоінвазивної хірургії, оперативної ендоскопії. Постійно розширюється спектр малоінвазивних хірургічних втручань на органах черевної порожнини, малого тазу, ЛОР-органах та суглобах. З 2008 року функціонує кабінет літотрипсії, оснащений сучасним обладнанням для екстракорпоральної ударнохвильової терапії. В 2011-2013 роках придбано ендохірургічне урологічне обладнання, що дозволило виконувати всі види малоінвазивних втручань при захворюваннях сечовивідних шляхів.

В складі лікарні є 2 реанімаційних відділення. Крім того, кардіологічне відділення лікарні – єдине в області, що має 20 інфарктних ліжок і палату інтенсивної терапії на 6 ліжок з цілодобовим лікарським і сестринським постом. В палаті інтенсивної терапії в цьому році встановлено сучасну систему дистанційного моніторингу стану пацієнтів.

Заклад бере активну участь у грантових міжнародних програмах. Луцька міська клінічна лікарня спільно з Брестською обласною лікарнею (Республіка Білорусь) та Університетською клінікою Каунаса (Литва) у січні 2016 році виграли грант Sister Renal Center Program на реалізацію проекту покращення медичної допомоги хворим з хронічними захворюваннями нирок. В рамках виконання проекту лікарі закладу проходять стажування на робочому місці у центрі нефрології Університетської клініки у Каунасі та у Брестській обласній лікарні. Проводяться спільні науково-практичні конференції.

Управлінням лікарні велика увага приділяється створенню комфортних умов перебування для пацієнтів та їхній безпеці. В закладі налагоджена система автономного резервного електропостачання, створений власний теплопункт, в лікувальному корпусі встановлено сучасну систему пожежної сигналізації.

Управління лікарні забезпечує доступність лікувально-діагностичних корпусів закладу для людей з особливими потребами та маломобільних категорій населення. Входи в лікувальний та в адміністративний корпус обладнані пандусами, ці входи позначені знаками доступності для інвалідів. В лікувальному корпусі функціонують ліфти для пацієнтів та відвідувачів. Вхід в лікувальний корпус помічений звуковою сигналізацією для осіб з вадами зору. Біля входів до лікувального та адміністративного корпусів розміщені пости медичного персоналу, який зобов’язаний надавати інформаційну допомогу людям з обмеженими фізичними можливостями. В серпні 2014 року заклад був визнаний переможцем конкурсу з визначення доступних для маломобільних груп населення об’єктів у Волинській області «Волинь без перешкод», проведеного у рамках проекту «Реабілітація маломобільних людей Волинської області».

Управління лікарні приділяє велику увагу запобіганню поширення внутрішньо-лікарняних інфекцій, дотриманню санітарно-гігієнічного та протиепідемічного режиму. У лікарні постійно виконуються заходи з профілактики внутрішньолікарняних інфекцій, працює комісія з інфекційного контролю, баклабораторією проводяться контроль стерильності, визначення бактериальної забрудненості зовнішнього середовища. В закладі разом з асоціацією «Служба організації інфекційного контролю» проведено аудит стандартизації підходів до лікарняної гігієни, доцільності і поширенню сучасних знань, збереженню здоров’я персоналу та пацієнтів і впровадженню проекту «Чиста лікарня – безпечна для пацієнта». Протягом 2014 та 2015 років було здійснено аудит 10-ти відділень лікарні, у закладі були організовані науково-практичні конференції для персоналу, виконані практичні заходи з удосконалення системи дотримання санітарно-гігієнічного режиму. 16 січня 2015 року сім відділень лікарні (гінекологічне, нейрохірургічне, урологічне відділення, відділення малоінвазивної хірургії, відділення ургентної хірургії, операційний блок та рентгенохірургічний блок) отримали статус «Чиста лікарня – безпечна для пацієнта». У червні 2015 року ще 5 відділень лікарні (відділення загальної хірургії, ортопедії і травматології, ЛОР-відділення, відділення інтенсивної терапії ЕКМД та відділення анестезіології) пройшли аудит і отримали статус «Чиста лікарня – безпечна для пацієнта». Надалі робота в цьому напрямку буде продовжуватись і решта відділень теж увійдуть у реєстр чистих та безпечних.

Останнім часом в медичній практиці все ширше використовуються новітні інформаційні технології, результати функціональних та інструментальних досліджень найчастіше представлені в електронному вигляді. В лікарні прокладено локальну комп’ютерну мережу на 140 підключень. Комп’ютери встановлено на постах у відділеннях, працює програма «Система обліку лікувально-профілактичної роботи комунального закладу “Луцька міська клінічна лікарня”» власної розробки, яка дозволяє вести облік руху хворих та аналізувати роботу стаціонару. Налагоджено комп’ютерну реєстрацію руху хворих, запроваджено комп’ютерний облік роботи операційного блоку, комп’ютерний облік внутрішніх консультацій, налагоджено миттєву передачу електронною поштою екстрених повідомлень про постраждалих внаслідок протиправних дій до органів правопорядку. Відпрацьовано ведення електронного журналу звернень пацієнтів до травмпункту та миттєву передачу повідомлень про травматизм до відділу охорони праці міської ради електронною поштою. Організовано доступ пацієнтів до мережі Інтернет.

У Луцькій міській клінічній лікарні з 1991 року проводиться активна педагогічна діяльність: підготовка лікарів-інтернів, студентів. Лікарня є базою для проходження практики студентами медичних вузів та медичних училищ. На базі лікарні функціонує філія кафедри хірургії факультету післядипломної освіти лікарів Львівського державного медичного університету. Оснащені кабінети для підготовки лікарів-інтернів і студентів. Проводиться науково-практична робота за різними напрямками. Лікарі та середній медперсонал беруть участь в конференціях та симпозіумах різних рівнів, їх праці друкуються в наукових виданнях. Ведеться робота з запровадження сучасних методик знеболення, на меті – отримання статусу «Лікарня без болю».

Контроль відповідності якості наданої медичної допомоги вимогам державних стандартів, нормативів, клінічних протоколів здійснюється постійно заступниками головного лікаря з медичної частини відповідно до профілю під час розбору летальності, на засіданнях лікарсько-консультативної комісії. Якість надання медичної допомоги аналізується під час аналізу роботи структурних підрозділів лікарні на засіданнях медичної ради та при проведенні патолого-анатомічних конференцій. Система управління якістю лікарні пройшла процедуру сертифікації на відповідність стандарту ДСТУ ІSO 9001:2015.

Постійно контролюється дотримання стандартів спілкування з хворими та їх родичами, вивчається та аналізується думка пацієнтів щодо якості надання медичної допомоги. Постійний моніторинг ведеться через скриньки побажань в кожному відділенні. Моніторинг задоволеності пацієнтів обсягами та якістю наданої медичної допомоги проводиться шляхом щоквартального аналізу добровільного анкетування хворих, які виписуються з стаціонару. Отримані відповіді аналізуються і застосовуються для підвищення якості медичної допомоги.

В травні 2015 року успішно пройдено державну акредитацію. Акредитаційною комісією при управлінні охорони здоров’я облдержадміністрації комунальному закладу «Луцька міська клінічна лікарня» підтверджено вищу акредитаційну категорію. Ліцензія МОЗ на медичну практику безстрокова.

Лікарня протягом більш як 30-ти річної діяльності отримала велику кількість відзнак різних рівнів – міського та обласного управлінь охорони здоров’я, міської та обласної Рад, виконкому міської Ради, органів місцевого самоврядування та обласної державної адміністрації, Міністерства охорони здоров’я.

В 2010 та 2011 роках комунальний заклад «Луцька міська клінічна лікарня» двічі ставав лауреатом Загальнонаціонального проекту «Флагмани сучасної медицини».

Результатом послідовної роботи з підвищення якості роботи стала перемога закладу у 2013 році в регіональному етапі Всеукраїнського конкурсу якості продукції «100 кращих товарів України» у номінації «Послуги лікувальних закладів».